همه چیز درباره واردات کالا و رویه های گمرکی

بررسی پیچ و خم واردات کالا

قسمت یک

تمامی کشورها در مرزهای خود گمرک دارند و از این طریق، علاوه بر افراد، ورود و خروج کالا را زیر ذره بین قرار می دهند. در این میان، هر کشور بنا به قوانین داخلی، ساز و کاری انحصاری و مخصوص به خود تدوین می کند. در این نوشته، به روند واردات کالا و رویه های گمرکی کشور و باربری و حمل بار خود، ایران می پردازیم و از مسائل عمومی، گام به گام، عزم خود را برای شناخت ریزه کاری های تخصصی جزم می کنیم. در صورتی که دستی بر آتش تجارت دارید، یا اینکه قصد کرده اید به دنیای واردات ورود کنید، مطالعه سطرهای پیش رو دریچه ای از تجربه و تخصص پیش روی شما می گشاید، با ما همراه باشید.

باربری.png


مقدمه؛ شناخت کلی گمرک و واردات کالا  

گمرک از ریشه لاتین "Commereium" آمده و معنی تجارت" و"مبادله کالا" می دهد. این کلمه نیز خود، از ریشه یونانی "Commrex" به معنی "حقوق متعلق به کالا" مشتق شده. همچنین در زبان انگلیسی و فرانسه، گمرک به ترتیب با کلمات "Customs" و "Douane" معادل سازی می شود.  

پژوهشگران حوزه تاریخ، قدمت گمرکات امروزی ایران را به زمان اشکانیان منتسب می کنند. در آخرین سلسله ایرانی پیش از حمله اعراب، به گمرک دیوان می گفته اند و بعد از ساسانیان، این واژه به مراکز اخذ مالیات اطلاق شده است. پس از این، با گسترش قدرت و نفوذ ایرانیان مسلمان در دنیا و ارتقا سطح مبادلات، واژه "دیوان" به اروپا می رسد و فرانسوی ها عبارت "Douane" را از آن به عاریه می گیرند.  

 همان طور که پیش تر گفته شد، امروزه تمامی کشورها گمرک دارند و در هر مرز، قوانین خاص محلی و بین المللی اجرا می شود. گاهی می توانید بدون دردسر کالا را وارد کنید، گاهی باید جریمه پرداخت کنید، گاهی باید کالا را بازگردانید و گاهی، بار شما توقیف شده و سرنوشت نامعلومی خواهد داشت.


کالا چگونه به گمرک وارد و از آن جا خارج می شود؟

 اگر بخواهیم روند کامل خرید کالا از کشوری خارجی و ورود آن به داخل مرزها را شرح دهیم حداقل بیست الی سی مرحله طی خواهد شد. اما در این مقاله مجال بررسی جزئی نیست و ما قصد داریم روح و جان مطلب را تشریح کنیم. بسیار خب، روند واردات به طور کلی سه مرحله دارد.

  • انجام مذاکره، مکاتبه و ایجاد سند خرید (علاوه براینکه برای خریدی اقتصادی نیاز به تحقیق و دنبال کردن یک سری مولفه در پروسه مذاکره دارید، اسناد و اطلاعات مربوط به کالا و سازمانی که از آن خرید می کنید را در گمرک از شما مطالبه خواهند کرد)؛
  • دریافت پروما و اخذ مجوز ورود (در این مرحله کالای شما آماده ورود به گمرک است)؛
  • توافق بر سر چگونگی حمل و نقل، بیمه و سایر اقدامات لازم برای رساندن کالا به گمرک و در آخر، طی کردن روند ترخیص کالا.

 بازهم تاکید می کنیم که در طبقه بندی و توصیفات بالا فشرده سازی اغراق آمیزی انجام گرفته است. باری،  واردات و ترخیص کالا از گمرک یک سری تشریفات اداری دارد که برای شناخت و فهم آن ها نیاز است با یک سری اصطلاح موسوم به رویه های گمرکی آشنا شویم.

اصطلاحات پیش نیاز

  • ورود قطعی: رویه گمرکی است که در آن می توان به طور حتم اطمینان داشت که بار ورودی، پس از مدتی مشخص با طی تشریفات و بروکراسی اداری ترخیص می شود و به داخل مرزها روانه می گردد؛
  • ورود موقت: رویه گمرکی است که برای ورود کالاها به گمرک مجوز صادر می کند با این شرط که در مدت زمان مشخصی تعیین تکلیف شوند. یعنی بار باید در زمان مشخصی از گمرک خارج شود. این خروج یا به داخل مرزهاست یا به خارج آن.
  • ورود موقت برای پردازش: رویه گمرکی است که کالا، قطعه یا تکنولوژی را به داخل گمرک وارد می کند و روند سرهم سازی (Assemble) در طول زمان حضور در گمرک انجام می پذیرد. یعنی شما مجوز وارد ساختن چند قطعه به گمرک را دارید و برای ترخیص باید کل واحدی از آن ها را خارج کنید.
  • مرجوعی: رویه ای است که در زمان حضور بار در گمرک، می توان از ورود آن به بازار داخلی صرف نظر کرد و برای بازگشت آن به بیرون مرزها حکم ترخیص گرفت.
  • عبور خارجی کالا: رویه گمرکی است که کالا یا باری خاص را از یک گمرک وارد و از گمرکی دیگر خارج می سازد. یعنی مثلا کالایی از افغانستان وارد و از ترکیه خارج می شود و هیچ نشتی در بازار ایران ندارد.

عبور داخلی، رویه گمرکی است که کالایی را از یک گمرک، به گمرکی دیگر منتقل می سازد تا روند ترخیص از آن جا طی شود. به عنوان مثال، یعنی شما کالایی را از جنوب وارد کرده اید و بنا به دلایلی (پرداختن به این دلایل بسیار مفصل است) قصد دارید روند ترخیص را از گمرک غرب طی کنید.