دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزر امروزه کاربرد وسیعی در  صنایع مختلف پیداکرده است. صنایعی  مانند خودروسازی، ابزاردقیق، صنایع نظامی، صنعت چرم و پوشاک، صنایع مهندسی، ساخت و تولید، چوب و دکور ،صنایع سنگ و … از جمله مواردی هستند که استفاده وسیعی از برش لیزر دارند. باتوجه به قطعه نهایی مورد نیاز دستگاه برش لیزر یا دستگاه حکاکی لیزر استفاده می‌شود. دستگاه‌های برش لیزری به دو گروه فلزی و غیر فلزی تقسیم می‌شوند که ادامه می‌خوانید . هر دستگاهی با قدرت (وات) و قابلیت‌های مختلفی تولید می‌شود که موارد استفاده آن متفاوت است.

 

معرفی دستگاه برش لیزر

دستگاه برش لیزری ماشینی است که از آن برای برش دقیق فلز و غیر فلز استفاده می‌شود. از این دستگاه صنعت استفاده  زیادی می‌شود چرا که عملیات برش را با دقت و سرعت بالایی انجام میدهد. با کمک آن میتوان بر روی اجسام مختلف برش و سوراخکاری کرد و یا اشکال مختلف را بر روی مواد حک نمود.

عملکرد دستگاه برش لیزر به این صورت است که ابتدا اشعه لیزری از هد دستگاه بر روی جسمی که قصد برش و یا حکاکی آن را داریم تابیده می‌شود و سپس این پرتوی لیزری با توجه به میزان قدرتی که برای آن تعریف شده است قسمت مورد نظر را برش میدهد و یا موجب تصعید آن می‌شود(حکاکی) و در پایان قسمتهای برش خورده با گاز فشار بالا از روی جسم برداشته شده تا سطح صاف و سیقلی قطعه اصلی باقی بماند.

دستگاه های تولید لیزر میتوانند انواع مختلفی از لیزر را ایجاد نمایند. این لیزر ها بااسامی : لیزر گازی، لیزر شیمیایی، لیزر رادیو اکتیو، لیزر جامد شناخته می‌شوند.بیشترین  استفاده در صنعت تنها از دو نوع لیزر گازی و لیزر جامد است. این دو نوع لیزر خود از بخش های مختلفی تشکیل شده اند به عنوان مثال میتوان گفت که در بین لیزر های صنعتی، گازی Co2 بیشترین میزان استفاده را دارد. چرا که از آن برای برش و ایجاد حکاکی بر روی انواع مختلف وسایل اعم از فلزات و غیر فلزات میتوان استفاده نمود.

  دستگاه های لیزر در نوع خاص CO2 و فایبر ساخته می‌شوند که هر یک دارای مزایایی هستند. در لیزر فایبر برخلاف CO2 هیچ کدام از قطعات و یا آینه های به کار رفته در آن حرکتی نداشته و ثابت اند و به همین دلیل از نظر هزینه کلی بسیار سودمندتر خواهند بود. دستگاه فایبر ۳ کیلوواتی یک سوم میزان مصرف دستگاه لیزر CO2 4 کیلو واتی نیرو مصرف میکند.

برش سرد , سوزاندن , تبخیر ماده , ذوب با گاز پرفشار, حرارت  از جمله روش های برش در برش لیزری به شمار می آیند.

دستگاه برش لیزر در صنعت چاپ

در صنعت چاپ عملیات برش بخش مهمی از مراحل تکمیل سفارش است. دستگاه برش لیزر با انجام برش‌هایی بسیار دقیق برای انجام سفارشات اختصاصی بسیار اهمیت دارد. زیرا این دستگاه با  استفاده از کنترلگر کامپیوتری، برای عملیات برش، برشی بی نقص و دقیق ارائه می‌دهد. سهولت در استفاده، کیفیت و تمیزی نتیجه کار از مزایای استفاده از برش لیزری هستند. (عدم وجود لبه‌‌های خوردگی در قسمت‌های برش خورده)
به همین دلیل برش‌های مکانیکی و سنتی بسرعت منسوخ شدند. نکته مهم دیگر آنکه از ابتدای عملیات برش تا پایان کار، پرتو لیزر به صورت مداوم و یکنواخت  عمل برش را انجام می‌دهد. وباعث دقت و یکنواختی نتیجه برش خواهد شد . ضمن آنکه پرتو لیزر قطر بسیار اندکی دارد و می‌تواند از متریال اولیه استفاده بهتری کرد. و دوری ریز کمتری ایجاد می‌شود.

کانال تلگرام

خرید دستگاه برش لیزر

برای خرید یک دستگاه لیزر شما باید با توجه به نیازتان دستگاه خود را انتخاب نمایید.

برای برش لیزری لازم است دستگاه‌های قوی‌تر با وات بالا بخرید. وبرای حکاکی لیزر بهتر است

از لیزر با توان کمتر استفاده شود. نکات دیگری در این زمینه هست که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد :

 1.  سایز میز کار : میزکار بزرگتر باعث می‌شود متریال بزرگتری روی میز قرارگیرد و مراحل کار سریعتر پیش‌رود.
 2.  توان تیوپ : بسته به اینکه برش یا حکاکی انجام می‌دهید میتوانید تیوپ‌هایی با وات بالاتر یا پایین‌تر خریداری کنید.
 3. میز ثابت یا میز برقی بودن:  اگر این میز ثابت باشد باید برای برش روی قسمت های مختلف متریال این چرخش به صورت دستی باید انجام گیرد. ولی اگر میز برقی باشد دیگر به راحتی قابل چرخش برای حکاکی خواهد بود.

 

چند نکته که هنگام خرید باید به آن دقت کنید :

 • دستگاه‌هایی که بصورت کارگاهی و دستی مونتاژ می‌شوند کیفیت و امنیت لازم را ندارند. به همین دلیل شاید قیمت آنها کمتر باشد اما خرید آنها معقولانه نیست.
 • هنگام خرید دقت کنید که تمامی قسمت‌های دستگاه شامل گارانتی باشد. البته قصعات مصرفی شامل گارانتی نیستند.
 • نکته بسیار مهم و تاثیر گذار روی قیمت دستگاه، خدمات پس از فروش آن است. حتما از فروشنده درباره خدمات پس ازفروش دستگاه برش لیزر خود پرس‌وجو کنید.
 • از جمله موارد قابل توجه هنگام خرید، سایز میز کار است. شما باید
 • با توجه به متریال مورد استفاده و سایزی که قرار است برش روی آن صورت گیرد،
 • سایز میز کار خود را انتخاب کنید. اگر سایز متریالی که قرار است روی آن طرحی حکاکی شود
 • بزرگ باشد به همان نسبت باید میز دستگاه برش لیزر نیز
 • بزرگ انتخاب شود در غیر این صورت متریال روی دستگاه جای نمی گیرد.

 

قیمت دستگاه برش لیزر

تعیین قیمت دستگاه برش لیزری برای خریدار بسیار مهم  است. مشخص کردن قیمت برای واردکننده

و همچنین مشخص کردن نوع پشتیبانی قراداد هم خیلی مهم است. توان تیوب دستگاه نیز از اهمیت خاصی برخوردار است

زیرا توسط این تیوب لیزر می توان هزینه تولید پرتو لیزر را کاهش داد ولی اگر از آن استفاده نشود تولید پرتو لیزر بسیار پر هزینه و سخت است. این توان قابل تغییر است

که برای کار روی متریال های متفاوت توان این لیزر را میتوان تغییر داد.