برخی از مسائل احتمالی که هنگام شروع کار با دستگاه CNC ممکن است با آنها موجه شوید

کار با دستگاه CNC چندان هم پیچیده نیست و بااینکه خود دستگاه از سیستم‌های کامپیوتری و سخت افزاری پیشرفته سود می‌برد، اما کار با آن نسبتاً ساده بوده و با کسب مهارت پایه می‌توان با آن کار کرد. این شرایط و همچنین آموزش اولیه شرکت‌ها باعث می‌شود که مسائل بسیار حادی در رابطه با کار با این دستگاه ایجاد نشود و کاربران با خیال راحت به استفاده از این دستگاه بپردازند. اما بااین‌وجود، شروع هر کاری می‌تواند سخت باشد و کمی پیچیدگی در آن باعث بروز مسائلی شود.

کار با دستگاه CNC نیز از این قضیه مستثنا نیست و حتی کاربران ماهر نیز ممکن است هنگام شروع کار به مشکل برخورند. دستگاه سی ان سی از اجزای مختلفی تشکیل شده است و بخشی از آن به صورت مکانیکی و به کمک بازوهای دستگاه انجام می‌شود و بخش دیگر آن به صورت کامپیوتری و تحت کنترل نرم افزار قرار دارد. این تنوع در کنترل و حرکت باعث می‌شود که افراد کمی به هنگام خرید دستگاه CNC مهارت کامل داشته باشند و باید اکثراً تحت آموزش قرار گیرند. مسائلی که ممکن است هنگام شروع کار با دستگاه CNC رخ دهد متنوع هستند، اما در این مطلب ما چند مورد از مشکلات اصلی این حرفه را ذکر خواهیم کرد و امیدواریم به شما نیز در کسب درآمد پایدار کمک کند. پس با ما همراه باشید.

در کار با دستگاه سی ان سی مهارت ندارم!

همان‌طور که عنوان شد، کار با دستگاه CNC با دو مهارت خاص شروع می‌شود. مرحله اول کار شامل استفاده از بخش کامپیوتری و نرم افزار دستگاه است. در واقع کسانی که با این بخش آشنایی داشته باشند، گام مهمی در کار با دستگاه برداشته‌اند. اما همین بخش کامپیوتری به دو حوزه طراحی و راه‌اندازی تقسیم می‌شود. بخش طراحی را در قسمت بعد توضیح خواهیم داد، اما برای راه‌اندازی دستگاه سی ان سی باید یک برنامه مشخص و واضح به دستگاه بدهید که دستگاه با توجه به تعداد محورها و جهت‌های حرکتی بتواند بر روی قطعه مورد نظر کار کند. به‌عنوان‌مثال، اگر شما بخواهید که یک قطعه سه بعدی را برش دهید، باید عملکرد دستگاه در سه محور X و Y و Z تعریف کنید و شرایط حرکت راحت دستگاه را فراهم آورید.

اما بخش دوم کار با دستگاه CNC شامل بخش مکانیکی آن می‌شود که باید بتوانید محورهای آن را تشخیص دهید و شرایط حرکتی دستگاه را در ابعاد مختلف فراهم کنید. طبیعتاً در نمونه‌های نامتقارن، باید تناسب کافی بین اندازه نمونه و اندازه طرح مورد نظر برقرار باشد. اگر بتوانید نمونه را در جهت و اندازه مناسب قرار دهید، یعنی شما می‌توانید کار مناسبی از دستگاه سی ان سی دریافت کنید. لازم به ذکر است که هنگام کار با دستگاه CNC باید ابزار برشی مناسب انتخاب کنید که توان برش نمونه مورد نظر را داشته باشد.

با نرم افزارهای طراحی آشنایی ندارم!

یکی دیگر از بخش‌های کامپیوتری دستگاه CNC، نرم افزار طراحی است که اهمیت بسیاری در اجرای یک طرح بخصوص دارد. کسانی که قصد کار کردن با دستگاه CNC را دارند باید به اندازه کافی با این نرم افزارها آشنایی داشته باشند و توانایی اجرای انواع طرح‌های مختلف را داشته باشند. اگرچه برخی از شرکت‌های تولیدکننده این دستگاه‌ها سعی کرده‌اند که از نرم افزارهای ساخت همان شرکت استفاده کنند، اما تجربه نشان داده است که کار با نرم افزارهای محبوب و معروف راحت‌تر است. امروزه دو نرم افزار بسیار معروف اتوکد و CAM برای کار با دستگاه CNC استفاده می‌شوند که محیط کاربری بسیار راحتی دارند.

اما اگر هنگام کار با دستگاه CNC متوجه شدید که مهارت کار با نرم افزارها را ندارید، باید نحوه طراحی را فرا بگیرید و بتوانید در طرح‌های مختلف تغییر ایجاد کنید. اما برای فرار از این بحران دو راه حل وجود دارد که یکی سریع و مقطعی بوده و روش دوم دائمی است. در روش دوم، شما باید فیلم‌های آموزشی کار با نرم افزارهای طراحی را تهیه کنید و روش کار را یاد بگیرید. اما در روش اول، می‌توانید از اینترنت الگوهای طراحی مختلف را دانلود کنید و همیشه از آنها استفاده کنید. این راه بسیار سریع بوده و هزینه‌ای ندارد؛ اما کار با دستگاه CNC کاملاً تکرار بوده و حتی خود شما نیز احساس خستگی خواهید کرد.

نمی‌توانم مشتری جذب کنم!

اما یکی از بزرگ‌ترین مسائلی که ممکن است هنگام کار با دستگاه CNC با آن موجه شوید، عدم جذب مشتری مطابق با برنامه و حد انتظار شماست. جذب مشتری پروسه‌ای طولانی بوده و با برنامه یک ماهه یا چند ماهه انجام نمی‌شود. بنابراین اگر به تازگی دستگاه سی ان سی خریده‌اید و هنوز کار خود را به صورت حرفه‌ای شروع نکرده‌اید بهتر است صبرکنید و مهارت خود را بهبود بخشید. اما اگر بعد از طی مدت طولانی هنوز هم در تعداد مشتریان شما تغییر مهم حاصل نشده است، باید به دنبال راه چاره باشید و مشکل کار خود را پیدا کنید. بسیاری از دلایل جذب مشتری به خود شما برمی‌گردد.

برای جذب مشتری در مورد دستگاه سی ان سی روش‌های مختلفی وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها بهبود مهارت کار با دستگاه CNC و تولید نمونه کارهای پیچیده‌تر است. نمونه کار خوب، به‌خودی‌خود می‌تواند یک تبلیغ غیرمستقیم برای شما فراهم کند که تعداد مشتریان شما را افزایش خواهد داد. روش دوم این است که به تولید قطعات تزئینی و تبلیغی بپردازید. به‌عنوان‌مثال، اگر دستگاه CNC چوب خریده‌اید، پلاک‌های چوبی و عروسک‌های چوبی تبلیغی گزینه خوبی است و اگر از دستگاه سی ان سی فلزی استفاده می‌کنید، می‌توانید پلاک‌های فلزی یا دسته سوئیچ فلزی تولید کنید و لوگوی کسب وکار خود را بر روی آن حک کنید.

روش‌های تعمیر و نگهداری دستگاه CNC را بلد نیستم!

به هنگام کار کردن با دستگاه CNC اجرای برنامه‌های تعمیر و نگهداری و همچنین نظافت دستگاه می‌تواند تأثیر مهمی بر بازدهی و طول عمر دستگاه داشته باشد. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، بسیاری از شرکت‌ها گارانتی خود را منوط به اجرای منظم این برنامه کرده‌اند. اگر در مورد برنامه‌های تعمیر و نگهداری دستگاه به مشکل خورده‌اید، اولین گزینه و بهترین گزینه این است که با شرکت تولید کننده دستگاه تماس بگیرید و از آنها در این مورد مشاوره دریافت کنید. اما اگر به شرکت تولید کننده دسترسی ندارید کاتالوگ دستگاه و استفاده از اینترنت برای جستجو در سایت‌های مربوطه گزینه مناسبی است. آخرین روشی که می‌توانید برای نظافت و تعمیر هنگام کار با دستگاه CNC امتحان کنید، این است که به سراغ سایر کارگاه‌ها و افراد ماهر بروید.